Preview Mode Links will not work in preview mode

Aug 15, 2020

PiS od kilku lat twierdzi, że podąża drogą, wyznaczoną przez Lecha Kaczyńskiego. Jednym z obszarów, w których partia rządząca mówi podobnym językiem do niego jest temat LGBT. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że Lech Kaczyński wyznawał zasadę: tolerancja, ale nie afirmacja. Unikał przede wszystkim robienia czystej polityki wokół mniejszości seksualnych, nie widząc przy okazji problemu w tym, że w jego otoczeniu przez wiele lat były osoby homoseksualne. W obecnych czasach ataki na środowisko LGBT stały się jedną z amunicji politycznych PiS-u. Czy Lech Kaczyński pozwoliłby na to, aby o ludziach innej orientacji mówiono, że są nienormalni? Czy można nazywać go politykiem bardziej liberalnym od Jarosława Kaczyńskiego?

Zanim Lech Kaczyński został prezydentem, renesans kariery przeżywał w trakcie ministrowania i bycia prokuratorem generalnym. Choć pełniąc już funkcję głowy państwa, regularnie nie zgadzał się z tym, co dzieje się w sądownictwie, to nigdy nie kwestionował orzeczeń sądów. Lech Kaczyński twierdził, że ich niezależność jest zagwarantowana w naszym kraju bardzo solennie. Czy mylił się w tej kwestii? Jak na przestrzeni lat ewoluowało podejście PiS do sądownictwa? Co stało się z ludźmi Lecha Kaczyńskiego po dojściu do władzy przez Prawo i Sprawiedliwość i co tak naprawdę sądził on o Andrzeju Dudzie i Zbigniewie Ziobro? 

Lech Kaczyński miał wizję polityki zagranicznej i chciał też realizować politykę silnej Polski w Unii Europejskiej. W ramach negocjacji, w zamian za ustępstwa Niemiec czy Francji, sam potrafił zrobić krok w tył. Jego nieszablonowe podejście potrafiło przynosić Polsce korzyści. Czy Prawo i Sprawiedliwość podąża jego drogą zarówno jeśli chodzi o UE, jak i politykę wschodnią? Czy Lech Kaczyński pozwoliłby na przemycanie antysemickich treści w mediach publicznych? Dlaczego prezydent był często atakowany nie za swoje błędy i jaki wpływ na to miało jego otoczenie?
 
Na najnowszy odcinek wakacyjnego wydania podcastu "Stan po Burzy" zapraszają Agnieszka Burzyńska i Andrzej Stankiewicz.