Preview Mode Links will not work in preview mode

Sep 19, 2020

Piątkowy poranek rozpoczął się dość niespodziewanie. Politycy PiS zrobili tournee po mediach i ogłosili, ze koalicji już nie ma. Miało to związek z dwoma wydarzeniami. Partia Zbigniewa Ziobry sprzeciwiła się ustawie, która mogłaby dać premierowi bezkarność za podejrzane prawnie decyzje, które podejmował w związku z wyborami korespondencyjnymi w maju. W dodatku w czwartkowym głosowaniu w Sejmie, dotyczącym “Piątki dla zwierząt”, koalicjanci postawili się Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ludzie Ziobry zagłosowali przeciwko tej ustawie, zaś partia Jarosława Gowina wstrzymała się od głosu. Projekt przeszedł tylko dzięki głosom opozycji.
Szybko pojawiły się groźby polityków PiS, że Ziobro miałby stracić stanowisko ministra sprawiedliwości. Skąd tak naprawdę wziął się konflikt w Zjednoczonej Prawicy? Czy rząd się rozpadnie? Jakie Kaczyński ma alternatywy?

 Przyspieszone wybory to broń atomowa, wyciągnięta przez Kaczyńskiego jako straszak na koalicjantów. Posłowie PiS próbują tłumaczyć działanie prezesa tym, że być może jest to ostatni moment na pozbycie się Ziobry i Gowina, a także na osłabienie Konfederacji. Bo Konfederacja ewidentnie może dziękować Kaczyńskiemu za wprowadzenie ustawy o ochronie zwierząt, dzięki której mogą pokazać, że są bardziej prawicowi niż PiS i są lepszą alternatywą dla rolników i przedsiębiorców. W o wiele trudniejszym położeniu znalazła się natomiast Koalicja Obywatelska. W sprawie ochrony zwierząt KO pomogła Kaczyńskiemu, popierając zaostrzenie przepisów, gdy zabrakło mu głosów Ziobry i Gowina. Był jednak po stronie opozycji sprytny plan na rozegranie Kaczyńskiego, którego KO jednak nie zaakceptowała. Kto ten plan obmyślił i jaki był pomysł na wzmocnienie konfliktów wewnątrz PiS i zwycięstwo nad prezesem?

O tym w najnowszym odcinku Stan po Burzy. Zapraszają Agnieszka Burzyńska i Andrzej Stankiewicz.